VÝROBA KAMENNÉ DÝHY

Výrobní proces

Kamenné dýhy se získávají z kamenných bloků břidlice, křemence, pískovce, vápence i mramoru. Vytěžený blok kamene se nejprve dopraví z lomu do výrobní haly, kde se zbaví nečistot. Následně se na kámen nanese polyesterová pryskyřice a sklovláknitá mikroarmatura. Pryskyřice pronikne do pórů kamene, díky čemuž se po ztuhnutí společně s fixační vrstvou od kamenného bloku odtrhne tenká vrstva kamene, který se dále formátuje.


Pro jednotlivé typy kamenné dýhy se používají různé druhy polyesterové pryskyřice a skelného vlákna v závislosti na vlastnostech, kterých je potřeba docílit, např. možnost podsvícení.

 

Životní prostředí

Kamenné dýhy jsou po celém světě považovány za ekologický materiál. Z kamenného bloku o tloušťce 5 cm lze vyrobit 100 - 300 ks kamenné dýhy, přičemž výtěžnost závisí na druhu horniny a typu fixace kamenných fólií. Polyesterová pryskyřice i skelné vlákno jsou rovněž ekologicky šetrným materiálem a k výrobě kamenné dýhy se používá velmi malé množství těchto fixačních materiálů.


Ve srovnání s běžným kamenem se v případě využití kamenných fólií vytěží násobně nižší množství přírodních zdrojů a zároveň dochází až k 90% úspoře paliva při převážení srovnatelné metráže obkladů.

Tloušťka kamenné dýhy závisí na druhu kamene. Do různých druhů pronikne pryskyřice různě hluboko, proto se tloušťka pohybuje cca mezi 1-5 mm. Pryskyřice typu STANDARD má černou barvu, u podsvicovacího druhu TRANSLUSCENT je pryskyřice průsvitná.

Tloušťka kamenné dýhy závisí na druhu kamene. Do různých druhů pronikne pryskyřice různě hluboko, proto se tloušťka pohybuje cca mezi 1-5 mm. Pryskyřice typu STANDARD má černou barvu, u podsvicovacího druhu TRANSLUSCENT je pryskyřice průsvitná.

 

 

 

 

Podrobnější informace, které Vás mohou zajímat

Kamenná dýha je skvělý dekorativní materiál s širokými možnostmi využití v interiérech i exteriérech. Tento velkoformátový kámen se vyrábí strháváním tenké vrstvy kamene z přírodních kamenných bloků pomocí speciální pryskyřice, díky čemuž je každý kus unikátní.

I z tohoto důvodu se vyplatí nespoléhat na výběr kamene podle vzorkovníků, ale raději využít možnosti vybrat si konkrétní kusy kamene, díky kterým proměníte interiér svého domu či bytu v příjemný prostor, který Vás jen tak neomrzí.

 

Kamenné dýhy se na trhu vyskytují v různé kvalitě, přičemž na internetu o tomto materiálu mnohdy najdete zkreslené nebo nepřesné informace. I proto jsme pro Vás vybrali některé otázky našich zákazníků, které si možná také kladete. Naše odpovědi Vám vlastnosti tohoto materiálu mohou více přiblížit. Nejlepší je však navštívit nás osobně, a seznámit se s potenciálem kamenných dýh na vlastní oči!

 

 

Je kamenná dýha flexibilní a elastická?

 

Díky pryskyřičné vrstvě, která je zpevněna sklovláknitou síťkou, je možné kamenné dýhy ohýbat, přičemž míra ohebnosti závisí na druhu kamene. Měkké břidlice bývají výrazně ohebnější, než kameny s vysokým obsahem křemene. Pozvolným nahříváním se míra ohybu kamenné dýhy zvyšuje, a dokonce je možné kámen ohnout například přes roh s drobným zaoblením. Tvrdší kámen s výrazným reliéfem však může v takovém případě časem v místě ohybu praskat.

 

Kamenné dýhy jsou tedy flexibilní, respektive ohebné, avšak nejsou elastické, a není možné je žádným způsobem roztahovat.


Pokud potřebujete dosáhnout extrémního ohybu, nejvhodnější volbou jsou kamenné dýhy typu Ultraflex, které se vlastnostmi přibližují textiliím. Pro běžné interiérové aplikace však stačí použít typ Standard, který je oproti Ultraflexu cenově výhodnější.

 

 

Jak se při lepení kamenné dýhy oblepují rohy, například při oblepování výklenků?

 

Kromě ohýbání celistvého kusu kamene přes hranu, které nepovažujeme za nejvhodnější řešení, můžete hrany vytvořit sesazením dvou kusů kamene k sobě. Při osobní návštěvě Vám rádi podrobněji vysvětlíme, jakým způsobem sesazení kamenných dýh na rozích řešíme my.

 

 

Dají se kamenné dýhy použít jako venkovní kamenný obklad?

 

Ano, tento materiál se používá i na obklad fasád či jiných venkovních prostor. Díky nízké hmotnosti (cca 2 kg na m2) můžete tento velkoformátový kamenný obklad nalepit na fasádu bez obav ze zatížení statiky.

Kamennou dýhu je nejlepší lepit na odvětranou fasádu. Vzhledem k častému používání polystyrenu jakožto zateplení budov, se kamenné fólie lepí například i na fasádní polystyren s cementovým lepidlem a perlinkou. Před lepením na takto připravenou plochu je dobré si ověřit kvalitu a tepelnou odolnost použitého polystyrenu (případně jiných použitých chemicky nestabilních materiálů) a chemické vlastnosti lepidla (zejména v případě dvousložkových lepidel), které má sloužit k nalepení kamenné dýhy. Pro lepení na takto připravený podklad je vhodné použít lepidla na bázi MS polymerů, která jsou určena do venkovních prostor.

V případě, že máte pochyby o kvalitě fasády, na niž chcete kamenné dýhy lepit, je vhodné se poradit s projektantem, a případně povrch před lepením kamenných dýh sjednotit penetrací na fasády.

 

 

Je možné použít kamenné dýhy k obkladu koupelen a sprchových koutů?

 

Kamenné koupelny i sprchové kouty jsou stále populárnější. Stejně jako v případě lepení na fasádu, i při obkladu kuchyně, koupelny nebo sprchového koutu je vhodné kámen ošetřit ochrannou impregnací na kámen, která zamezí pronikání kapalin a nejrůznějších nečistot do povrchu kamene.

 

 

Je kamenná dýha vhodná pro použití na podlahu?

 

Vrstva kamene je v případě kamenných dýh velmi tenká, a v případě frekventovaného našlapování na kámen může docházet k obrusu. Proto tento materiál není vhodnou volbou na podlahy, zejména ve veřejných prostorách. Řešením může být nanesení transparentní pryskyřice na kámen. V tomto případě je potřeba vzít na vědomí, že kámen ztratí svůj charakteristický surový vzhled.

 

 

Může se kamenná dýha použít na obklad krbu nebo krbových kamen?

 

Obklad krbu kamennou dýhou je stále oblíbenějším řešením. Nařezáním kamene na menší kusy dosáhnete dojmu vyskládaných kamenných bloků nebo cihliček. Pro docílení velkorysého vzhledu s nádechem luxusu u nás najdete skladem i velkoformátový kámen o rozměrech 122 cm x 244 cm i 122 cm x 305 cm.

 

Pryskyřičná vrstva kamenné dýhy je určena pro použití do 80°C kontaktní teploty. Z tohoto důvodu není vhodným materiálem na obklad krbových kamen a jiných vysokoteplotních zdrojů. Pokud tento materiál chcete použít na obklad stěny za krbovými kamny, je potřeba se ujistit, že vzdálenost kamen od obkladu bude taková, aby nedocházelo k nahřívání pryskyřice nad 80°C. Obecně doporučujeme zachovat co největší možnou vzdálenost kamen či jiného vysokoteplotního zdroje od stěny a vybrat lepidlo, které vydrží i při vyšší než pokojové teplotě.

 

Zajímá Vás v souvislosti s kamennými dýhami cokoli dalšího? Napište nám, nebo se u nás zastavte osobně osobně!

 
Kamenný obklad
Design
Inspirace
Ostatní obklady
Kontakt

KAMENY PRO...

PRAHA 9 - VYSOČANY

Spojovací 17

Vysočanské náměstí

 

PO:  10:00 - 18:00 hod.
PÁ:  10:00 - 16:00 hod.

Termín návštěvy si můžete domluvit

i mimo otevírací dobu.

 

Tel.: +420 737 272 779

E-mail: kamenypro@gmail.com