APLIKACE

Základem úspěšného projektu je pečlivá příprava. Kamenné dýhy mají ze zadní strany hladký nesavý povrch, zatímco povrch, na který chceme kamennou dýhu nalepit, může mít povrch buď savý (např. zeď, sádrokarton), nebo nesavý (např. obkládačky a syntetické materiály). Proto je potřeba vybrat lepidlo, které u daných materiálů splní svůj účel. Informace o vlastnostech lepidel lze najít na obalech běžně dostupných značek. Na základě našich zkušeností s různými typy lepidla Vám s výběrem rádi poradíme.

Řezání

Řezy provádějte vždy z rubové strany, tedy na straně, kde se nachází pryskyřičná vrstva. Vždy používejte ochranné pracovní pomůcky a respirační roušku.


Na jednodušší řezy do 20 cm postačí technický odlamovací nůž, pro delší řezy doporučujeme použít oscilační pilku, která je součástí sady oscilační brusky (multifunkční nářadí). Zkušený kutil dokáže kamennou dýhu precizně naformátovat i za pomocí ručních nůžek na plech. Řez na hraně můžete přebrousit ručně brusným papírem nebo oscilační či jinou bruskou.


K dlouhým přesným řezům doporučujeme použít formátovací stolovou kotoučovou pilu, ruční okružní pilu či řezačku kamene s vodicí lištou. Na řezání břidličných kamenných dýh, které jsou měkčí, můžete použít běžné kotouče určené na dřevo a lamino, v případě řezání křemenců doporučujeme použít diamantový kotouč.

 

Lepení

Naformátované kamenné dýhy doporučujeme zkušebně vyskládat vedle sebe způsobem, kterým je chceme aplikovat na stěnu. Před lepením je vhodné se ujistit, že máme lepidlo, které je vhodné na materiály, které se chystáme lepit. Na rozdíl od lepení keramických dlaždic v tomto případě není vhodné používat lepidla na cementové bázi – povrch zadní strany kamenných dýh je nesavý.


Pro lepší kvalitu nalepení můžete před nanesením lepidla pryskyřičný povrch kamenné dýhy přebrousit hrubším zrnem brusného papíru. Samotné lepení zvládne i méně fyzicky zdatný pracovník nebo žena. Zejména začátečníci ocení lepidla s delším otevřeným časem, která jsou déle aktivní, a schnou pomaleji.

 

Na trhu se objevují kamenné dýhy v různé kvalitě. Někteří prodejci tento materiál nabízí s menší vrstvou pryskyřice, následkem čehož mohou běžná konstrukční lepidla na některých místech kamenné dýhy prosáknout, a materiál vizuálně zhehodnotit. V naší nabídce najdete kamenné dýhy s minimálně třemi vrstvami pryskyřice, u nichž prosáknutí lepidla nehrozí. Všechny naše zásoby prochází kontrolou kvality.

 

Impregnace

V případě aplikace kamenných dýh v exteriéru, koupelnách či kuchyních je vhodné povrch kamene ošetřit vodě odolnou nano impregnací. Některé impregnace jsou určeny ke ztmavení či zvýraznění barev kamene, jiné zachovávají původní vzhled. Na základě našich zkušeností Vám rádi poradíme s výběrem vhodné impregnace, nebo si můžete nanesení impregnace objednat u nás.

Lepidla a impregnace si můžete zakoupit i v naší prodejně.


Další doporučení najdete v sekci PRO KUTILY.

Kamenný obklad
Design
Inspirace
Ostatní obklady
Kontakt

KAMENY PRO...

PRAHA 9 - VYSOČANY

Spojovací 17

Vysočanské náměstí

 

PO:  10:00 - 18:00 hod.
PÁ:  10:00 - 16:00 hod.

Termín návštěvy si můžete domluvit

i mimo otevírací dobu.

 

Tel.: +420 737 272 779

E-mail: kamenypro@gmail.com